دستگاه مایکروویو چیست؟ چی خوبه؟ چی بهتره ؟ چی بخرم ؟

0

دستگاه مایکروویو چیست؟ چی خوبه؟ چی بهتره ؟ چی بخرم ؟ این قبیل سوالات ما را بر این وا داشته که در پاسخ به این پرسش ها نکاتی را در مورد مایکروویو و ویژگی آن در این مقاله از سایت بونگ توضیح دهیم، و به بررسی جزئیات مربوط به آن بپردازیم. ابتدا اینکه مایکروویو چیست و تفاوت آن با سایر مدل ها نظیر مایکورفر در چه می باشد و چه مزایا و معایبی دارد را بررسی کرده و نکات مربوط به خرید آن را نیز برای شما شرح می دهیم. با ما همراه باشید.

 

 

مشاهده تخفیف های ویژه محصولات مایکروویو و خرید انلاین

 

 

دستگاه مایکروویو چیست؟

 

مایکروویو یک دستگاه تند پز غذا است که با سرعتی بیشتر از اجاق گاز غذا را آماده و پخت می کند. به طورکلی مایکروفر در فرهنگ فارسی به معنی تند پز بوده و هر چیزی که غذا را با سرعت و دمای بالا گرم و پخته کند مایکروفر نام دارد. در این دستگاه بر خلاف مایکروفر که آن هم غذا را تند می پزد، از اشعه Wave برای گرم و پختن غذا نیز استفاده شده است.

نحوه کار مایکروویو به این صورت است که تابش ریز موج الکترومغناطیسی که توسط المنت گرمکن و اشعه لیزری امواج مایکروویو ایجاد شده باعث جنبش آب و مولکول های قطبی در غذا می شود و این امر سبب تولید گرما و در نتیجه پخته شددن غذ می گردد.

در مایکروویرو امواج ایجاد شده از لیزر Wave از سطح موا دغیر فلزی مانند پلاستیک و شیشه عبور می کند، ولی د رمواد فلزی این امواج منعکس می شود. همچنین در موادی که دارای آب هستند این امواج جذب آن شده و نفوذ پیدا می کند. برای همین این دستگاه به وسیله همین اشعه  مواد غذایی را به خوبی و سریع می پزد.

امروزه مدل هایی از مایکروویو در بازار موجود است که علاو بر لرزاننده امواج دارای چند المنت هستند که می توان برای گریل و یا فر از آن استفاده نمود.

 

مزایای دستگاه مایکروویو و تفاوت آن با مایکروفر

 

اصلی ترین تفاوت مایکروویو با مایکروفر در نحوه پخت می باشد. به طوریکه مواد غذایی  با ساطع شدن طول امواج کوتاه که در این دستگاه وجود دارد پخته می گردد. ولی مایکروفر فقط با داشتن المنت غذا را در سعتی کمتر از مایکروویو در مدت زمان بیشتری مغز پخت می کند.

در واقع می توان گفت مایکروویو همان مایکروفر می باشد ولی قابلیت هایی چند حرارتی نظیر حرارت سه بعدی، کانوکشن، و فن و گریل از پشت و غیره به آن اضافه شده است.

طول امواج در مایکروویو بین ۳۰۰ مگاهرتز تا چندین گیگا هرتز می باشد. به طوریکه برد این امواج کوتاه است، ولی به دلیل نفوذ زیادی که دارد حتی از گرد و خاک هم به راحتی عبور می کند. طراحی مایکروویو به نحوی است، هنگامی که درب آن بسته و دستگاه روشن شود طول موج ساطع شده و باعث پخت غذا می گردد.

 

 

 

مشاهده تخفیف های ویژه محصولات مایکروویو و خرید انلاین

 

 

 

انواع دستگاه مایکروویو کدام است؟

 

مایکروویوهای رومیزی از رایج ترین مدل های این دستگاه می باشد،  که در فضای بازی از سطوح آشپزخانه قرار می گیرند. استفاده از مایکروویوها بسیار راحت است، و نسبت به سایر مدل های مایکروفر نیز ارزان تر می باشد.

مایکروویوهای اجاقی که در بالای اجاق گاز نصب شده و فضای کابینت ها و میز را در آشپزخانه اشغال نمی کنند. این مایکروویوها دوکاره بوده و به عنوان هود نیز می توان از آن استفاده کرد. از لحاظ قیمت نسبت به مایکروویوهای رومیزی گران تر هستند و برای آشپزخانه هایی که فضای خالی برای قرار دادن مایکروویو ندارند مناسب می باشد.

مایکروویوهای توکار که جای آنها در داخل کابینت است، و فضای کمی را در آشپزخانه اشغال می کنند. قیمت مایکروویوهای تو کار از دو مدل قبلی بیشتر می باشد.

نکات مهم در خرید دستگاه مایکروویو

 

برای یک پخت و پز آسان بهتر است که ابتدا قبل از خرید به نکاتی که در مورد مایکروویو توجه کرده تا بهترین انتخاب را برای این دستگاه و یک تجربه خوب و لذت بخش در آشپزی داشته باشید.

در ادامه مواردی را برای شما بیان می کنیم که می تواند به شما در تصمیم گیری برای خرید یک دستگاه مایکروویو مناسب و عالی کمک نماید.

 

 

اندازه دستگاه

 

یکی از مواردی که اغلب افراد برای خرید مایکروویو با آن دچار مشکل می شوند، اندازه مناسب و نبودن فضای کافی برای قرار دادن این دستگاه در آشپزخانه می باشد. اگر شما قصد خرید یک مایکروویو رومیزی هستید بهتر است فضای کافی برای قرار دادن آن بر روی میز و یا سطح کابینت درنظر بگیرید.

برای این کار بهتر است ابتدا اندازه های طول و ارتفاع و عرض فضای کافی تان را در نظر گرفته و سپس اقدام به خرید کنید. به طور کلی سایزهای متناسب برای مایکروویو در اندازه های مختلفی چون ۳۵*۴۵*۲۵ و یا ۵۰*۶۰*۳۵ می باشد.

همینطور اندازه خارجی دستگاه نیز بسیار مهم، و چیزی خارج از اندازه بیرونی می باشد. بنابراین بهتر است اندازه های بیرونی و داخلی را به خوبی بررسی کرده و با توجه به نیازتان اقدام به خرید مایکروویو دلخواهتان نمایید.

توان مصرفی

 

در مایکروویو هر چه توان مصرفی بیشتر باشد قدرت آن برای پخت سریع و یکنواخت تر بیشتر است. به طور میانگین توان مصرفی استاندارد در مایکروفر ها بین ۶۰۰ تا ۱۲۰۰ ولت می باشد، که در دستگاه های بزرگ تر و گران تر این توان مصرفی هم بیشتر می باشد.

برنامه پخت

مدل های مختلف مایکروویو مجهز به برنامه هایی برای پخت غذا هستند که می توان به وسیله آن برنامه پخت غذا را متناسب با زمان و دمای پخت آن غذا تنظیم کرد.

به عنوان مثال برنامه پخت پیتزا و یا پاستا و سیب زمینی و در برخی مدل ها نیز از این هم بالاتر رفته و دستگاه  امکان پخت برنامه های غذاهایی چون قورمه سبزی، قیمه و برنج و غیره را به کاربر می دهد.

 

گریل کردن

 

یک دستگاه مایکروویو خوب می تواند به خوبی گوشت و ماهی و مرغ و سایر مواد غذایی را گریل کند. به طوریکه بعد از انتهای پخت می توان با حرارت مستقیم از سوی دستگاه غذاها را برشته و ترد تر کرد.

در برخی مد لها نیز علاوه بر گریل کردن، قابلیت جوجه گردان هم وجود دارد، که بسته به سلیقه و نیاز خود می توانید آنها را انتخاب نمایید.

کانوکشن

 

کانوکشن عمل سریع و یکنواخت پخته شدن غذاها است، که در مدل های جدید و امروزی انواع دستگاه های مایکروویو این قابلیت وجود دارد.

اینوِرتِر

 

برای اینکه بخواهید غذایی را در دمای پایین اما به طور مداوم بپزید، این کار نتیجه مطلوبی ندارد و تاثیری نیز در کاهش میزان هزینه برق ندارد. زیرا دستگاه یا در حالت خاموشی مانده و یا از صد درصد توان برای پخت غذا استفاده می کند، که باعث صرف هزینه برق بیشتری نیز می شود.

بنابراین  برای آنکه توان مصرفی دستگاه را در میانگین ۵۰ درصد نگه دارید، بهتر است دستگاهی را انتخاب کنید که در آن از فنآوری اینوِرتِر استفاده شده است.

در مایکروویوهای مجهزبه فنآوری اینوِرتِر شما می توانید هر میزان توان مصرفی که برای پختن غذاها در نظر دارید را با مصرف برق کمتر و پخت سریع تر و کیفیت بهتری برای آن تنظیم نمایید.

 

سولاردُم

 

دستگاهی که مجهز به سولاردُم یا پخت نوری باشد می تواند غذا را بهتر پخته و درون آن را نرم و آبدار کند. همچنین غذا در سولاردُم سالم مانده و مواد مغذی و ویتامین های موجود در غذا نیز بیشتر حفظ می شود.

طرز کار مایکروویوی که مجهز به این فنآوری باشد به این صورت است که قطعه ای در این دستگاه به نام مگنتروم با ساطع کردن امواج مایکروویو به بدنه فلزی مایکروفر موجب انعکاس بر روی مواد غذایی شده و آن را گرم و پخته می کند.

 

 

 

مشاهده تخفیف های ویژه محصولات مایکروویو و خرید انلاین

 

 

نحوه استفاده صحیح از دستگاه مایکروویو

 

برای چنین دستگاهی بهتر است از ظروفی استفاده شود، که علاوه بر اینکه طول موج از آنها عبور می کند باعث آسیب به دستگاه  نیز نشود. بهترین ظروف برای پختن غذا در مایکروویو پیرکس، آرکوپال، ظروف پلاستکی با علامت مایکروویو و ظروف سفالین می باشد.

زیرا که گذاشتن ظروف فلزی و فویل ها در مایکروویو باعث ایجاد جرقه شده که ممکن است به آتش سوزی ختم شود، و نیز ظروف پلاستیکی معمولی یا غیر مناسب نیز ذوب در این دستگاه ذوب می گردند.

بهتر است که قبل از گذاشتن غذا در داخل دستگاه، درب دستگاه را چک کرده تا خراب و یا دچار خوردگی در واشر و یا جداره بین در و اتاقک نباشد. همینطور به هنگام گذاشتن ظرف در داخل مایکروویو از بسته بودن کامل درب اطمینان حاصل نمایید.

چنانچه به دلایلی درب دچار خرابی بود، و یا جداره پلاستیکی بین در و اتاقک دستگاه دچار خوردگی شدند، از روشن کردن دستگاه خودداری کرده و آن را به دست تعمیر کار ماهر بسپارید و خود در مورد تعمیر آن نیز اقدام ننمایید. زیرا که ممکن است که تششعات دستگاه به سلامتی تان لطمه بزند. همچنین باعث شود تا هزینه زیادی را صرف  تعمیر آن کنید.

 

نکاتی در مورد نگهداری مایکروویو

 

برای دوام و حفظ کیفیت دستگاه مایکروویو یکی از راه ها آن است که همواره درون آن را تمیز و پاکسازی نمایید.

به عنوان مثال قبل و بعد از گذاشتن ظروف حاوی مواد غذایی درون دستگاه را چک کرده تا مواد و خرده ریزه های غذا درون آن باقی نماند. همچنین مدام از صحت عملکرد لبه های در و قسمت لولا اطمینان حاصل کنید.

بهتر آن است که برای جلوگیری از پاشیدن مواد غذایی روی ظروف به درون دستگاه، آنها را با درپوش های مناسب بپوشانید. زیرا که احتمال ترکیدن و انفجار دستگاه با این کار زیاد است.

همینطور برای نظافت به ویژه تمیز کردن واشر دزدگیر هیچگاه از سیم های ظرفشویی و یا مواد شوینده خورنده استفاده ننمایید.

 

نتیجه گیری

با توجه به مواردی که گفته شد هر مدل مایکروفر قابلیت های خاص خود را دارد، که شما می توانید با توجه به بودجه ای که در اختیار دارید هر مدلی از دستگاه مایکروویو که متناسب با نیاز و سلیقه شما است را انتخاب نموده و طعم یک آشپزی لذت بخش را تجربه کنید.

امیدواریم از خواندن این مطلب لذت برده باشید.

 

 

مشاهده تخفیف های ویژه محصولات مایکروویو و خرید انلاین

 

 

۴.۵/۵ - (۲ امتیاز)