دستگاه مایکروفر چیست و چه کارآیی و کاربردی دارد؟

0

دستگاه مایکروفر چیست و چه کارآیی و کاربردی دارد؟ انواع آن کدام است و موارد دیگر از سری سوالاتی که ذهن اغلب کاربران را به خود اختصاص داده است، که ما در این مقاله از سایت بونگ به این موضوعات اشاره کرده و مزایایی که یک دستگاه مایکروفر برای پخت غذا دارد را برای شما خوانندگان گرامی شرح می دهیم. لطفا با ما همراه باشید.

 

 

مشاهده تخفیف های ویژه محصولات مایکروویو و خرید انلاین

 

 

دستگاه مایکروفر چیست؟

مایکروفر بهترین دستگاه برای افرادی است که دوست دارند غذایشان سریع تر از حد معمول آماده و گرم شود و وقت زیادی را برای پختن و یا گرم نمودن آن هدر ندهند.

این دستگاه برای افراد شاغل و همینطور کسانی که می ترسند تا در سر کارشان دیر برسند و می خواهند همواره غذای سالم و مفیدی بخورند یک انتخاب مناسب است. زیرا که مایکرو به سرعت صبحانه را آماده کرده و برای وعده غذایی کافیست نمونه ای از اسنک و یا هر ماده غذایی که قصد دارید سریع پخته شده را در مایکروفر قرار داده، با سرعت زیاد آن را برای شما آماده می کند.

مایکروفر با امواج مایکروویو کار می کند. مایکروویو امواجی در طیف الکترومغناطیس است که بین اشعه مادون قرمز و امواج رادیویی قرار گرفته که طول موجی  تقریبا ۲۴۵۰ مگاهرتز ( ۴۵/۲ گیگا هرتز ) دارد.

برای گرم شدن و یا پختن غذا این امواج در داخل چربی، قند، آب و سایر مواد غذایی نفوذ کرده و باعث پختن آنها می شود. از دیگر ویژگی های این امواج نفوذ ناپذیری آنها در ظروفی مثل شیشه، و پلاستیک است که این جنس از ظروف نباید در مایکروفر گذاشته شوند. زیرا که باعث آسیب به آن می شود.

دیگر آنکه ظروف فلزی این امواج را بازتاب می دهند و برای همین است که این ظروف نیز در مایکروفر به خوبی عمل نمی کنند. برعکس آن ظروف آرکوپال، سرامیکی برای استفاده در مایکروفر مناسب هستند.

مزایای استفاده از دستگاه مایکروفر

کاربردها و مزایای استفاده از مایکروفر زیاد است که از جمله آنها می توان به موراد زیر اشاره کرد.

  • باعث می شود تا غذا سریع تر پخته شود
  • برای افراد شاغل و کسانی که وقت اضافی برای پختن غذا ندارند مناسب است.
  • با وجود اینکه مایکروفر غذاها را سریع می پزد اما مواد غذایی مفید و ویتامین ها در غذای پخته شده باقی می مانند.
  • با استفاده از مایکروفر نیاز کمتری به ظروف است و در نتیجه شستشو نیز کمتر خواهد بود.

 

 

مشاهده تخفیف های ویژه محصولات مایکروویو و خرید انلاین

 

 

دستگاه مایکروفر چگونه کار می کند؟

مایکروفر غذا را از درون به برون می پزد. به این صورت که با نفوذ امواج رادیویی به درون غذا به طور مساوی مولکول های اب و چربی به یک اندازه از این امواج بهره مند می شوند و باعث می شود تا گرمایی هدایت شده به سمت داخل منتقل نشود.

داخل هر مایکروفر وسیله ای به نام ماگنترون است که امواج الکتریکی را به اشعه های رادیویی بسیار کوتاه تبدیل می کند. به طوری که این امواج بتواند به راحتی در مولکول های آب، چربی و شکر نفوذ پیدا کند. با نفوذ این امواج به درون مولکول ها آنها بر هم لغزیده و گرمای مورد نیاز را تولید کرده و درون مواد غذایی گرم و پخته می شوند.

هر چه توان مصرفی مایکروفر بالاتر باشد، به همان میزان غذا در معرض حداکثر مقدار انرژی مایکروفر قرار می گیرد. در صورتی که تولید سطح توان برق مصرفی کمتر از صد در صد باشد، چرخش ماگنتورن نیز قطع و وصل می شود.

 

مهم ترین کاربردها و کارآیی دستگاه مایکروفر

شاید عده ای بر این گمان باشند که مایکروفر فقط غذا را گرم کرده و بعضی از خوراک ها نظیر کیک و سیب زمینی و غیره  را تست و برشته می کند و قابلیت سایر کارها را ندارد.

اما اینطور نیست. زیرا که مایکروفر می تواند حتی بسیاری از وسایل همانند اسکاچ ظرفشویی یا تخته گوشت و سایر موارد  را نیز ضد عفونی کند، که برای تمیز نگه داشتن و استرلیزه می توان از آن استفاده کرد.

 برای این کار کافیست مقداری آبلیمو را با وسایلی که قصد دارید تا آنها ضدعفونی شوند آغشته کرده و به مدت یک دقیقه آنها را داخل مایکروفر قرار دهید، اینگونه وسایل مورد نیاز به راحتی ضد عفونی می شوند.

در ادامه به مهم ترین کارآیی و کاربردهایی که مایکروفر دارد به طور مختصر اشاره می کنیم.

 

از بین بردن یخ مواد غذایی

از پُر استفاده ترین کاربردهای دستگاه مایکروفر از بین بردن یخ مواد غذایی است. در مواقعی که فرصتی نیست که منتظر مانده تا یخ مواد غذایی منجمد و یخ شده باز شود، می توان برای این کار از مایکروفر استفاده کرده که هم آسان و راحت است و نیز به فاصله کوتاهی یخ مواد غذایی منجمد را باز می کند.

همینطور اگر برای شام درست کردن فرصت کوتاهی دارید، با استفاده از مایکورفر می توانید هر ماده غذایی از گوشت، ماهی و غیره را عرض ده دقیقه پخته و آماده نمایید.

 

 

مشاهده تخفیف های ویژه محصولات مایکروویو و خرید انلاین

 

 

 

گرم کردن مواد آرایشی

گرم کردن مواد آرایشی چون کرم ممکن است ده الی ۱۵ دقیقه از وقت شما را بگیرد، بنابراین با استفاده از مایکروفر می توان این کار را در مدت زمان کوتاهتر نیز انجام داد.

مقداری از کرم را در ظرفی مناسب مایکروفر ریخته و داخل آن قرار دهید، و بعد از یک الی دو دقیقه ظرف را برداشته و به ارایش صورت خود ادامه دهید.

دقت کنید قبل از زدن کرم به صورت، ابتدا آن را بر روی دست خود امتحان کرده تا گرما و داغی کرم پوست شما را نسوزاند.

کباب کردن جوجه و غذاها و  هم بخار پز نمودن آنها

یکی از قابلیت های اصلی مایکروفر کبابی کردن مواد غذایی است. از جمله داشتن موتور جوجه گردان که از مزیت های اصلی مایکروفر است.

همچنین اگر که می خواهید سرعت پخت غذاها به خصوص سبزیجات در زمان کمتری اتفاق بیفتد، مایکروفر یک وسیله راحت و مناسب برای این کار می باشد. کافیست سبزیجات و مواد غذایی را که می خواهید کبابی کنید را به مدت زمان معین به ترتیب سرعت کبابی شدنشان در مایکروفر گذاشته و آنها را بپزید.

به عنوان مثال سیب زمینی عرض دو دقیقه در مایکروفر کبابی شده  و سایر سبزیجات مانند فلفل دلمه ای نیز در مدت یک دقیقه کباب می شوند، اما برای هویج چهار دقیقه زمان لازم است تا پخته شود، اینگونه در وقت خود نیز صرفه جویی می کنید.

از کاربردهای دیگر مایکروفر بخار پز کردن مواد غذایی است که به این صورت ویتامین ها، و مواد مفید در غذاها حفظ شده و سالم تر نیز می ماند.

نرم کردن نان، شیرینی و شکر قهوه ای و عسل

معمولا بعد از اینکه بخواهید از نان و یا شیرینی یخ زده در یخچال استفاده کنید، مدت زمان زیادی باید منتظر باشید تا نان و شیرینی نرم شوند. با استفاده از مایکروفر شما می توانید عرض چند دقیقه نان و شیرینی خود را نرم و گرم کنید.

برای نرم کردن شکر قهوه ای هم می توانید آن را در ظرف پلاستیکی ریخته و با کمی آب مخلوط کنید. سپس با حرارت متوسط و به مدت ده الی بیست ثانیه در مایکروفر قرار داده تا شکر نرم شود.

چنانچه عسل را به مدت طولانی در یخچال نگه دارید حالت سفتی به خود می گیرد و برداشتن آن سخت خواهد بود. برای این کار نیز شما می توانید عسل را به مدت سی ثانیه الی یک دقیقه در مایکروفر گذاشته تا نرم شده و سپس میل نمایید.

حرارت دادن خمیر

اگر برای ور آمدن خمیر نان و یا غذایتان فرصت ندارید، بهتر است که خمیر را در یک کاسه بزرگ گذاشته و پلاستیکی بر روی آن قرار داده و در کاسه دیگر مقداری آب ( ۲۵۰ گرم ) را داخل کاسه بریزید و در پشت کاسه خمیر بگذارید.

حرارت مایکروفر را تا ده درصد قدرت فعلی اش گذاشته و خمیر را به مدت سه دقیقه حرارت دهید، و بگذارید تا سه دقیقه دیگر هم داخل مایکروفر بماند.

مجددا سه دقیقه دیگر خمیر را حرارت داده و اینبار بگذارید تا ۶ دقیقه در مایکروفر بماند، و اینگونه خمیر پف کرده و آماده استفاده است.

برشته کردن آجیل و تست نان

در حالت عادی اگر بخواهید آجیل و یا هر خشکباری را برشته کنید شاید این کار ساعت ها طول بکشد. اما با دستگاه مایکروفر این کار را به مدت چند دقیقه می توانید انجام دهید.

به این صورت که آجیل و مواد خشکبار را در بشقابی مناسب دستگاه قرار داده و به مدت سه دقیقه در حرارت ملایم مایکروفر گذاشته تا برشته شود. برای این کار هر یک دقیقه بشقاب آجیل را بیرون آورده و بشقاب را تکان دهید، تا همه آجیل ها برشته شوند. دستگاه مایکروفر وسیله مناسبی برای برشته کردن آجیل می باشد.

 

 

 

مشاهده تخفیف های ویژه محصولات مایکروویو و خرید انلاین

 

 

راحت گرفتن آب میوه

اغلب میوه ها به ویژه مرکبات در یخچال منجمد و سفت می شوند و گرفتن آب آنها کمی مشکل است. بنبابراین می توانید به وسیله مایکروفر این کار را به راحتی انجام دهید. به طوریکه میوه ها را در ظرف پیرکسی قرار داده و به مدت چند ثانیه د ر مایکروفر گذاشته تا حرارت ببینند، سپس می توانید آب آنها را گرفته و میل نمایید.

 

نتیجه گیری

دستگاه مایکروفر یک وسیله راحت و کاربردی در عصر حاضر است.  زیرا به دلیل مشغله کاری و نبودن وقت کافی برای آشپزی می توان با کمترین زمان یک غذای سالم و خوشمزه  را تهیه و آماده نمود.

بنبابراین اگر شما از آن افرادی هستید که همیشه وقت کافی برای آشپزی ندارید، می توانید با داشتن یک مایکروفر با کیفیت و کارآِیی لازم که هر آنچه که شما نیاز دارید را دارا می باشد، از تجربه یک آشپزی خوب، راحت و غذای سالم لذت ببرید.   

۵/۵ - (۱ امتیاز)