اجاق گاز برقی یا گازی ؟ راهنمای خرید بهترین اجاق گاز

0

اجاق گاز برقی یا اجاق گازی؟ چه کاربردهایی دارد؟! آیا می توان در همه مکان ها آن را به کار برد و دارای چه مزایای ویژه ای است، و چه معایبی دارد، که در این مقاله از سایت بونگ می خواهیم تا ویژگی های یک اجاق گاز برقی و مزایا و نکات مربوط به آن را بررسی کنیم تا شما بتوانید با اطلاعات کافی و دید بازتری نسبت به خرید این محصول تصمیم گیری نمایید. لطفا با ما همراه باشید.

 

 

مشاهده تخفیف های ویژه محصولات اجاق و خرید انلاین

 

 

 

 

اجاق گاز برقی

 

این نوع اجاق ها بر خلاف اجاق های گازی با برق کار می کنند و مسلما دارای ویژگی های متفاوتی از لحاظ قیمت، عملکرد برخوردار و حتی ظاهر هستند که هر یک از انها را به طور خلاصه در ادامه این مقاله برای شما شرح خواهیم داد تا شما با آشنایی با این ویژگی ها بتوانید انتخاب خوبی را در تصمیم گیری برای خرید این محصول داشته باشید.

 

ویژگی ها و مزایای اجاق گاز برقی

 

اجاق گازهایی که با برق کار می کنند نسبت به اجاق های گازی قیمت بالاتری دارند. دلیل قیمت بالا نیز به طراحی و سایر ویژگی هایی که این اجاق ها دارند بستگی دارد.

اجاق های برقی همینطور ایمنی بیشتری را برای افراد به خصوص خردسالان فراهم می آورد زیرا که دیگر از نشتی گاز، باز ماندن شیر گاز و غیره خبری نسیت. این موارد دلیل بر کم خطری اجاق های برقی نیست، اما به مراتب می توان گفت که خطرات کمتری نسبت به اجاق گازی دارد.

توزیع حرارت در اجاق های برقی به صورت یکنواخت می باشد و همین باعث می شود تا به مراتب غذا بهتر پخته شود. اما در اجاق های با انرژی گاز به دلیل ترکیب گاز با هوا و مشتعل شدن توزیع حرارت به طور یکنواخت صورت نمی گیرد.

 

طراحی اجاق گاز برقی

اغلب اجاق گازهایی که با برق کار می کنند، دارای سطح های شیشه ای و مسطح هستند که تمیز کردن و نظافت آن را آسان تر می کند. در حالی که اجاق های گازی از این لحاظ  مزایایی به مراتب کمتری دارند.

همینطور طراحی اجاق های برقی به دلیل نوع کارکرد نیز با اجاق های گازی فرق دارد. به طوریکه اجاق های برقی طراحی زیباتری دارند، و به همین دلیل برای چیدمان و طراحی آشپزخانه های مدرن مناسب تر هستند. گرچه که در اجاق های گازی نیز می توان تنوع مدل و طرح را نیز مشاهده کرد.

چنانچه شعله اجاق گازی در معرض باد کولر، پنکه و غیره قرار بگیرد، ممکن است در اثر این جریان هوا شعله خاموش شود. اما در اجاق های برقی شاهد چنین اتفاق هایی نخواهید بود.

زیرا که به مراتب پایداری انرژی آن به نسبت اجاق های گازی بیشتر است.

همچنین اجاق برقی از سطوح صاف تری برخوردار است. بنابراین امکان پخش حرارت را به طور یکنواخت به ظرف می دهد، و نیز می توان از فضای خالی و سطح صاف این اجاق برای قرار دادن وسایل روی گاز استفاده کرد.

 

 

مشاهده تخفیف های ویژه محصولات اجاق و خرید انلاین

 

 

 

معایب اجاق گاز برقی

 

با تمام مزایایی که برای اجاق های برقی گفته شد، می توان برخی از مشکلات را برای این اجاق ها نیز در نظر گرفت از جمله اینکه انرژی مصرفی در اجاق گازی و برقی متفاوت است .

به طوریکه به دلیل ارزان تر بودن گاز نسبت به انرژی برق در کشور احتمال قطعی برق در کشور ما بسیار بیشتر از گاز می باشد، و همین باعث می شود تا برای غذا پختن در بعضی از روزها فرد دچار مشکل قطعی برق به مدت طولانی شود.، و هزینه مصرف برق هم بسیار زیادتر خواهد بود.

همچنین سرعت انتقال حرارت و گرم شدن اجاق گازی به مراتب بیشتر از اجاقی است که به وسیله برق روشن می شود. زیرا که اجاق گاز سریع روشن شده و حرارت را نیز سریع تر منتقل می کند و ظرف ها هم زودتر گرم شده و از این لحاظ از اجاق برقی برتری دارد.

در اجاق های گازی می توان کنترل بیشتری را روی شعله گاز داشت. در حالی که در اجاق های برقی چنین چیزی کمتر امکان دارد. همینطور برای خاموش شدن اجاق برقی شعله آهسته آهسته کم و سپس خاموش می شود و این امر سبب سوختگی غذا و یا سایر موارد دیگر که نیاز است شعله زود خاموش شده می گردد.

اما در اجاق گاز شعله سریع خاموش شده و می توان به راحتی شعله را کنترل و یا کم و زیاد کرد.

 در بسیاری مواقع نیز اجاق برقی نمی تواند غذاهایی مانند مرغ، ماهی و غیره را به طور کامل و عالی سوخاری کند، که در این مورد نیز اجاق گاز عملکرد بهتری نسبت به این اجاق ها دارد.

 

نکاتی در مورد خرید اجاق گاز برقی

 

اگر قصد خرید اجاق مدل برقی را دارید بهتر است تا به این نکات به هنگام خرید توجه کنید تا از انتخاب و خریدتان رضایت بیشتری داشته باشید.

  • همه اجاق گازها از لحاظ شکل ظاهری و اندازه به دو گروه دسته بندی می شوند. اجاق هایی که طول بیشتر اما ارتفاع کم دارند در چنین اجاق هایی تعداد شعله شان نیز بیشتر است و از این لحاظ می توان در مواقعی که نیاز به شعله های بیشتری باشد، این مدل از اجاق گاز کارایی دارد.
  • اما در اجاق گازهایی که ارتفاع آنها زیاد و طول کمی دارند، به نسبت طول خود از شعله های کمتری برخودار هستند. بنابراین با توجه به اینکه میزان استفاده و نیاز شما از اجاق گاز برای چه قابلیت هایی مثل گریل کردن، فر و غیره است یا نه، می توانید اجاق گاز خود را انتخاب نمایید.
  • همینطور از لحاظ شکل ظاهری اجاق ها دارای تنوع بوده و به صورت عادی و توکار هستند. چنانچه خواستار فضای جمع و جور برای آشپزخانه هستید می توانید از اجاق های توکاری برقی برای این موضوع استفاده نمایید.
  • همانطور که گفته شد میزان انرژی مصرفی در اجاق های برقی بسیار زیاد است، بنابراین این موضوع را مد نظر قرار داده و به فکر استفاده از اجاق هایی که با هر دو انرژی ( برق و گاز ) کار می کند و مقرون به صرفه تر نیز هستند باشید. اما اگر بودجه و هزینه آن برایتان مهم نیست اجاق برقی می تواند بسیار مناسب هم باشد.
  • به هنگام خرید به ترموکوپل و فندک و نیز قابلیت هایی که اجاق برقی دارد توجه نمایید. استفاده از اجاق هایی که صفحه لمسی و دکمه های دیجیتالی دارد به شما در کنترل هر چه بهتر حرارت کمک می کند. بهتر است قبل از خرید ابتدا از کارشناس مربوطه در این باره مشاوره بگیرید و دفترچه راهنمای خرید و استفاده آن را حتما مطالعه نمایید.
  • به هنگام خرید به فاصله های میان شعله ها و تعداد آن نیز توجه داشته باشید. زیرا که فاصله میان شعله ها امکان آشپزی آسان را برای شما هر چه بیشتر فراهم می کند و در گذاشتن وسایل مشکلی نخواهدید داشت. دیگر آنکه محلی که قرار است اجاق گاز در آن جای بگیرد نیز مهم است، که هر چه نزدیک به پریز برق باشد کا رشما راحت تر خواهد بود.

 

 

 

مشاهده تخفیف های ویژه محصولات اجاق و خرید انلاین

 

 

نتیجه گیری

 

شما می توانید اجاق برقی با توجه به بودجه و نیاز خود انتخاب کنید که قابلیت هایی که می خواهید را نیز داشته باشد. اما قبل از خرید به مزایا و معایب اجاق گاز برقی هم توجه کنید. بهتر است لیستی از خواسته ها و انتظاراتتان و معایب و مزایای اجاق برقی را داشته باشید، تا بهتر بتوانید تصمیم گیری نمایید.

این نکته را نیز توجه داشته باشید که برای خرید اجاق برقی باید بدانید هدف شما از خرید آن چیست؟ بنباراین به شما پیشنهاد می کنیم اگر قصد خرید اجاق گازی با ظاهری زیبا و نیز کارایی بالا و با قابلیت های ویژه هستید بهتر است نسبت به خرید اجاق گازهای تلفیقی از گاز و برق نیز غافل نشوید.

امیدواریم که مطالب مندرج در این مقاله نیز به شما کمک کرده باشد تا تصمیم شما را نسبت به انتخاب و خرید یک  اجاق برقی یا اجاق گازی تحت تاثیر قرار دهد.

۴.۷/۵ - (۳ امتیاز)