زودپز برقی بخریم یا زودپز گازی؟

0

راهنمای خرید زودپز

زودپز برقی یا گازی : یکی از وسایل کاربردی و اساسی که امروزه در هر خانه ای یافت میشود زودپز است. این وسیله به شما این قابلیت را میدهد که در زمان کوتاهی بتوانید غذاهای خوشمزه‌ای آماده کنید.

در مواد غذایی مثل گوشت برای پخته شده لازم است زمان طولانی صرف شود اما با استفاده از زودپز بسیار سریع‌تر پخته میشود.

با توجه به اینکه امروزه خانوم های خانه دار در بیرون از خانه هم کار میکنند در نتیجه برای پختن غذا زمان کمی دارند از این رو داشتن زودپز بسیار کاربردی است.

امروزه با توجه به پیشرفت تکنولوژی زودپزهای با کیفت تری ساخته میشود، پس در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا بتوانید یک زودپز خوب انتخاب کنید.

زودپز برقی یا گازی

 

مشاهده قیمت و تخفیف های ویژه پرفروش ترین زودپزهای موجود در بازار

 

زودپز چیست؟

زودپز یک ظرف دربسته است، این وسیله با استفاده از حجم زیادی از بخار آب، غذای خوشمزه‌ای برای شما آماده میکند. پختن غذا با استفاده از زودپز سبب میشود که ویتامین های موجود در مواد غذایی حفظ شود.

اولین فردی که دیگ‌ زودپز را اختراع کرد، فیزیک‌دانی فرانسوی به نام دنیس پاپن در سال ۱۶۷۹ بود.

وجود سوپاپ اطمینان بر روی زودپز ضریب ایمنی استفاده از زودپز را بالا میبرد، کاربرد این سوپاپ برای زمان هایی است که فشار بخار آب درون دیگ زیاد میشود در این موقع این دریچه باز میشود و بخار اضافی خارج میشود.

انواع مختلف زودپز

زودپز برقی

فشار موجود در زودپزهای برقی نسبت به نوع گازی آنها پایین تر است. همین موضوع سبب میشود که سرعت پخت غذا با استفاده از زودپزهای برقی کندتر و زمان‌بر تر از زودپزهای گازی شود.

این مدل از زودپزها قیمت نسبتا بالایی دارند، اما کارکردن با آنها راحت است زیرا  سیستم هایی برروی آنها وجود دارد که برای تنظیم سرعت پخت و فشار است. البته استفاده از این مدل زودپز هیچ گونه خطر احتمالی را برای شما به وجود نمی آورد. همچنین طول عمر این مدل از زودپز ها کم است.

زودپز گازی

سرعت پختن غذا با این زودپزها بسیار بالا است، چنانچه سرعت پخت غذا برای شما خیلی اهمیت دارد این مدل انتخاب بسیار خوبی است.

میزان حرارتی که به این زودپز وارد میشود با استفاده از کم و زیاد کردن شعله گاز انجام میشود.

دوام و طول عمر بالای زود پزهای گازی از ویژگی های مثبت این وسیله است.

تنها ایراد این وسیله ایمنی آن است البته اگر شما نحوه کارکردن با آن را بلد باشید از این بابت هم نگرانی ندارید.

زودپز برقی یا گازی

 

مشاهده قیمت و تخفیف های ویژه پرفروش ترین زودپزهای موجود در بازار

 

نکاتی که هنگام خرید زودپز باید به آن توجه کنید:

قیمت

اولین نکته ای که هنگام خرید هر وسیله ای مهم است قیمت آن وسیله میباشد. در مورد زودپزها باید گفت که بسته به ویژگی ها و برند آنها تعیین قیمت میشوند. اینکه کدام یک از آنها برای شما مناسب است بسته به بودجه و سلیقه شما دارد.

انتخاب نوع زودپز

همانطور که در قسمت بالا گفته شد زودپزها در دو نوع برقی و گازی تولید میشوند. درمورد ویژگی ها و قابلیت های هرکدام از آنها صحبت شد. شما هم بهتر است با درنظر گرفتن این موضوعات یک زودپز مناسب و با کیفیت انتخاب کنید.

جنس بدنه

درمورد جنس زودپزها باید گفت که در دو نوع آلومینیوم و استیل ضد زنگ تولید میشوند، اما پیشنهاد ما به شما زودپزهایی هستند که از جنس استیل ضد زنگ ساخته میشوند زیرا این زودپزها دوام و طول عمر بالاتری دارند و غذا در این زودپزها سریعتر آماده میشود. البته قیمت این زودپز نسبت به جنس آلومینیومی بالاتر است.

ایمنی وسیله

در هنگام خرید زودپز حتما این نکته را درنظر بگیرید و زودپزی بخرید که دارای سوپاپ اطمینان باشد تا از بابت بروز خطرات احتمالی خیالتان راحت باشد. همچنین وجود سیستم قفل خودکار برروی زودپز حائز اهمیت است.

توجه به دسته و جنس آن

بعضی از مدل های زودپز دارای یک دسته هستند و بعضی از انواع آنها دو دسته دارند، نکته ای که مهم است نسوز بودن جنس دسته زودپز است، تا براثر استفاده مکرر دسته ها خراب نشوند.

گنجایش وسیله

امروزه زودپزها در سایزهای مختلفی تولید و روانه بازار میشوند، اینکه کدام یک از آنها مناسب شماست به تعداد اعضا خانواده شما بستگی دارد. زودپزهای ۴لیتری برای خانواده دونفره مناسب است.

زودپز برقی یا گازی

 

مشاهده قیمت و تخفیف های ویژه پرفروش ترین زودپزهای موجود در بازار

 

توجه به فشار زودپز

مشخص است که هرچقدر فشار زودپز بیشتر باشد کارایی و قدرت آن را بالاتر میبرد.

قابلیت تنظیم فشار

با توجه به اینکه برای پخت غذاهای مختلف فشار یکسانی نیاز نیست از این رو بهتر است زودپزی را انتخاب کنید که قابلیت تنظیم فشار داشته باشد.

داشتن سوپاپ فشار

برای بالا بردن ضریب ایمنی زودپزها حتما باید دارای سوپاپ فشار باشند، تا در صورت اینکه فشار موجود درون دیگ زودپز بالا برود، زودپز سوت بزند و از دریچه سوپاپ بخار اضافی خارج شود.

قابلیت شستشو

حتما باید زودپزی خریداری کنید که قابلیت شستشو داشته باشد. درضمن حین خرید زودپز به اینکه با ماشین ظرفشویی هم قابل شستشو باشد توجه بکنید.

داشتن دفترچه راهنما

به منظور استفاده راحت‌تر از زودپز باید به نکاتی که درون دفترچه راهنما آنها وجود دارد توجه داشته باشید.

۳.۳/۵ - (۳ امتیاز)